Carmen și Andrei, campioni la Cupa West Side Maritimo.

În weekend-ul trecut, s-a dat startul noului sezon de squash din România.

S-a incheiat primul turneu din sezonul 2015-2016. Cupa West Side Maritimo 2015 s-a desfasurat la doua categorii: Divizia A masculin si feminin, iar 37 de sportivi s-au luptat pentru premiile de peste 1.000 euro puse la bătaie de organizatori.

La masculin, prima zi a adus cateva rezultate surprinzatoare si meciuri extrem de spectaculoase. Alin Averchi l-a eliminat pe Ștefan Burlan după 11-8 in setul decisiv, iar Bogdan Ilie a reușit să-l învingă pe George Constantinescu, cel care a terminat pe locul 1 la trialul de selecție pentru Balcaniadă.

Andrei Luchian, favoritul numărul 1, s-a calificat în finală după ce l-a învins pe Bogdan Ilie cu scorul de 3-0 (11-4, 11-4, 11-4). În cealaltă semfinală, Cristian Stroe a revenit de la 0-1 și 1-2 la seturi în meciul cu Horia Naumescu. În ultimul set, pregătirea fizică a făcut diferența și Cristian s-a impus cu 11-7.

Turneul a fost câștigat de Andrei Luchian, după un meci încheiat în trei seturi (11-8, 11-3, 11-5).

Clasament Divizia A masculin

1. Andrei Luchian

2. Cristian Stroe

3. Ilie Bogdan Petre

Competiția feminină s-a disputat în sistem de grupe. Primele patru favorite s-au calificat în semifinale, unde s-a trecut la faza eliminatorie. Carmen Blănaru a trecut cu 3-0 de Daciana Pavel (11-0, 11-3, 11-6), iar Andreea Maioreanu a reușit o revenire spectaculoasă, de la 0-2 la seturi și a câștigat cu 11-2 în decisiv în fața Alexandrei Iordan (8-11, 6-11, 11-9, 11-3, 11-2).

Titlul i-a revenit lui Carmen Blănaru. Favorita numărul 1 a câștigat finala cu 3-0 (11-4, 11-5, 11-5).

Clasament Divizia A feminin

1. Carmen Blănaru

2. Andreea Maioreanu

3. Alexandra Iordan

Premiul fair-play: John Handbury

Cel mai disputant meci: Alin Averchi-Ștefan Burlan

Federatia Romana de Squash doreste sa le multumeasca organizatorilor, care au asigurat din nou condiții perfecte pentru squash: premii în bani și produse de peste 1.000 de euro, au asigurat apă și Isostar pe durata turneului, o masă festivă sâmbătă seară și o reducere de 20% la restaurantul West Side.

Parteneri: Maritimo, Ursus, Restaurant West Side, Tawil Group, Pure Jatomi, Aquaphor, Flora Farm, Infinity Trophy, Isostar.

Urmatorul turneu national va avea loc in la Brasov, Cupa Harrow We Play Squash intre 19-20 septembrie.