Romania’s Cup Goes to Luxemburg

Iulia Bucur a câștigat cel mai important turneu din această toamnă, reușind să învingă primele două favorite la cea de-a treia ediție a Cupei României.

Timișoara a fost din nou capitala squash-ului în sezonul de toamnă. Clubul Helios Sport și-a deschis ușa pentru cei mai buni jucători din România. 32 de băieți și 10 fete s-au duelat timp de două zile la cea de-a treia ediție a Cupei României. Turneul a avut loc pe două terenuri ASB la standarde internaționale, iar cele mai importante partide au putut fi urmărite în direct la adresa: tvcloud.ro/helios. Premiile totale au fost de peste 1.000 de euro în bani și echipament, iar fiecare jucător a primit un tricou personalizat din partea organizatorilor.

Prima zi a oferit surprize pe tabloul masculin, iar gazdele au ținut capul de afiș. Bogdan Benga l-a scos din joc, chiar din primul tur, pe Răzvan Țurlea, favoritul numărul 4, după un meci la limită. “Vulturică” a câștigat primul set cu 11-9, Bogdan a revenit și a câștigat următoarele două seturi cu același scor. În final, pregătirea fizică a făcut diferența și Timișoara a produs primul șoc.

Ziua a continuat perfect pentru bănățeni. Marcel Răsădean, locul 10 în clasamentul național, s-a calificat în semifinale după un maraton de cinci seturi cu polonezul Marcin Wojcicki. A urmat duelul cu Andrei Luchian, principalul favorit al turneului. Marcel a reușit să mențină un ritm susținut în primul set, încheiat la limită, 11-9. Treptat, liderul clasamentului general a preluat definitiv controlul jocului și l-a forțat pe Marcel să joace din poziții incomode. Aflat la prima sa semifinală, timișoreanul cedat fizic și meciul s-a încheiat după 25 de minute intense cu 3-0 (11-9, 11-6, 11-5).

În finală, Andrei l-a întâlnit pe Teo Ristea, la fel cum s-a întâmplat și la ediția din 2014. Favoritul numărul 1 și-a apărat titlul și s-a impus în minimum de seturi: 11-3, 11-5, 11-3. Timișoara a reușit să vină pe podium, după ce Marcel Răsădean l-a învins pe Marian Câmpean în finala mică, un meci premiat de organizatori ca cel mai disputat al turneului. Setul doi s-a încheiat cu 22-20.

Clasament Divizia A masculin

1. Andrei Luchian

2. Teo Ristea

3. Marcel Răsădean

Proba feminină a avut parte de câteva detalii extrem de interesante. Iulia Bucur a venit tocmai din Luxemburg pentru acest turneu, iar Andra Petrică s-a întors în circuit după ce în vară a născut un băiețel. Cele două chiar au ajuns să se dueleze în finală. Mai întâi, campioana națională din 2015 trecuse în semifinale de Ramona Pârâianu cu 3-1 (11-0, 5-11, 11-7, 11-9). Apoi, Iulia o eliminase în semifinale pe favorita numărul 2, Alexandra Iordan, în minimum de seturi (11-7, 11-3, 11-5). În ultimul act, Iulia a dominat meciul de la un capăt la altul și a câștigat pentru prima oara Cupa României. 11-3, 11-8, 11-8 și jucătoarea stabilită în Luxemburg a obținut al doilea titlu din 2015 în România, după Cupa Ploiești din februarie.

Clasament Divizia A feminin

1. Iulia Bucur

2. Andra Petrică

3. Alexandra Iordan

Premiul fair-play: Andrei Luchian

Cel mai disputant meci: Marcel Răsădean-Marian Câmpean

Federația Română de Squash dorește să le mulțumească organizatorilor, care au asigurat din nou condiții perfecte pentru squash: premii în bani și echipament sportiv de peste 1.000 de euro și au avut grijă de jucători, oferindu-le fructe pe durata turneului.

Parteneri: Procar Skoda Timisoara, Hotel Lido, SquashTM.ro, Lite Media – www.ltm.ro, Tecnifibre.

Urmatorul turneu național va avea loc la Baia Mare, Cupa Squash Club Baia Mare, între 17-18 octombrie.

Sursa foto: Răzvan Țurlea “Vulturică”