Prima_prezența_a_Romaniei_la_Campionatul_Balcanic

Prima experiență la un turneu international a României a început în forță cu un meci împotriva echipei a doua a Turciei. România a câștigat cu scorul de 3- 0, rezultatele meciurilor:

1 Hapun Vasile Bahadir Firat 11 : 6   11 : 4   11 : 3
2 Andrei Luchian Ergin Yörükoglu 11 : 2   11 : 7   11 : 6
3 George Constantinescu Ahmet Levent Ugurlu 11 : 7   11 : 6   11 : 4

În runda a doua, România a jucat împotriva favoritei 1, echipa Bulgariei, care a avut și avantajul terenului propriu. Bulgaria a câștigat cu scorul general de 3-0 după meciuri foarte intense.

1 Stelian Stankov Hapun Vasile 11 : 8   13 : 15   13 : 11   11 : 7
2 Stoil Zhilev Andrei Luchian 11 : 7   11 : 7   11 : 3
3 Kostadin Simeonov George Constantinescu 11 : 2   11 : 8   11 : 2

În ultimul meci din grupă, echipa Croației a dovedit că este mult mai experimentată și ocupă locul 2. Rezultatele meciurilor au fost:

1 Srđan Maksimović Hapun Vasile 11 : 9   11 : 6   11 : 9
2 Ivan Dolovčak Andrei Luchian 8 : 11   11 : 8   6 : 11   11 : 8   11 : 3
3 Martin Kegel Horia Naumescu 11 : 3   11 : 2   11 : 4

A doua zi a început la fel de bine pentru România cu o victorie împotriva Turciei, dar de data aceasta în fața primei reprezentative.

Scorurile au fost:

1 Ergül  Yilmazer Hapun Vasile 3 : 11   12 : 14   9 : 11
2 Ercan Şen Andrei Luchian 7 : 11   6 : 11   8 : 11
3 Atilla Mustafaoglu Horia Naumescu 11 : 3   11 : 7   11 : 8

Meciul pentru locul 5 a fost între Romania și reprezentativa a doua a Bulgariei și a fost cel mai frumos și disputat meci, ce a ridicat sala in picioare de nenumarate ori. În primul meci, Andrei Luchian a început mai greu și nu a putut să revină pentru victorie pierzând cu scorul de 3-1. Hapun Vasile a adus primul punct în meci pentru echipă, câștigând cu scorul de 3-1. George Constantinescu a jucat meciul al treilea, cel decisiv. Unul dintre cele mai disputate meciuri ale turneului a durat ceva mai bine de o oră și s-a încheiat în 5 seturi. Constantinescu a avut prima șansă de a închide meciul în setul 4 la scorul de 10-9, dar Penev a revenit și a câștigat setul. Setul al cincilea a început promițător pentru român, acesta având scorul de 5-1. Bulgarul a reușit să egaleze la scorul de 6-6, dar Constantinescu a fost primul care a avut șansa de a închide meciul. Scorul era 6-10 și nimeni nu a crezut că bulgarul poate să mai intoarcă rezultatul. O ambiție incredibilă și o prospețime mai mare în joc l-au făcut pe bulgar să revină și să câștige setul cu scorul de 12-10 în uralele sălii. Rezultatele complete ale meciului au fost:

1 Hapun Vasile Janosh Brogly 11 : 7   11 : 8   6 : 11   11 : 7
2 Andrei Luchian Dimitar Zhilev 4 : 11   3 : 11   11 : 6   5 : 11
3 George Constantinescu Milen Penev 7 : 11   11 : 7   11 : 6   10 : 12   10 : 12

Chiar dacă Romania a pierdut meciul pentru locul 5, pozițiile finale sunt pe țări și fiecare reprezentativă nu poate ocupa decât un loc in clasament final, acesta fiind al celei mai bine clasate selecționate.