Romania, 5th place at the Balcans Championship

Naționala condusă de Ollie Olabinri și-a îndeplinit obiectivul la Campionatul Balcanic pe Echipe din Serbia. Chiar dacă nu a reușit să ajungă în semifinale, România a fost lăudată de adversari pentru jocul arătat în cele două zile concurs.

Între 25-26 septembrie, a avut loc, la Belgrad, cea de-a șasea ediție a Balcaniadei de squash. Cu ajutorul sponsorilor ASB, Tawil Group, Asociația de Squash și Infinity Sport Arena, Federația i-a trimis la Belgrad pe Andrei Luchian, George Constantinescu, Adil Khan și Cristian Stroe, alături de antrenorul Ollie Olabinri.

Jucătorii români au fost susținuți puternic, chiar la Belgrad, de Florin Vasile, vicepreședinte al Asociației de Squash, Mihnea Grecu și Jan Marek, din partea ASB, care au făcut deplasarea special pentru a urmări meciurile României.

Turneul a avut loc la Squashland, un complex cu trei terenuri departe de standardele internaționale. Dar nu au existat plângeri, deși unii sunt chiar foști jucători în PSA, iar momentan activează în ligi precum Bundesliga.

14 echipe (8 la masculin și 6 la feminin) și un total de 56 de jucători din 9 țări s-au duelat timp de două zile pentru pentru un nou titlu în Balcani.

Debut cu Bulgaria, campioana din 2014

România a fost repartizată în grupa A, alături de Bulgaria, Serbia și Macedonia. Primul meci pentru naționala condusă de Ollie Olabinri a fost împotriva Bulgariei, campiona din 2014. S-a jucat pe terenul unu, ordinea fiind 3-1-2. Cristian Stroe a deschis întâlnirea în compania lui Dimitr Zhilev. S-a terminat 3-0 pentru bulgari, dar Cristi a reușit o evoluție foarte bună în primul set, a condus tot timpul, dar a cedat în prelungiri, scor 12-14.

A urmat duelul dintre Stelian Stankov și Andrei Luchian. Bulgarul a controlat primele două seturi, însă Andrei a început să atace mai mult, a variat jocul și a redus din diferență. Setul patru a fost extrem de echilibrat, s-a jucat agresiv până la scorul de 6-5 pentru Stelian. Aici, experiența campionilor din 2014 a a făcut diferența.

George Constantinescu l-a întâlnit pe Stoil Zhilev în ultimul meci. Cu un joc solid, Gelu a reușit să țină ritmul ridicat în primele două seturi. Voleul a fost punctul forte, care l-a ajutat să rămână mult în mijloc. În setul trei, Stoil a mărit viteza de joc, iar Gelu, ușor-ușor, a cedat fizic.

A fost un debut foarte bun in fața unui adversar extrem de puternic”.

Ollie Olabinri, antrenor România

Bulgaria – România 3-0

Stelian Stankov – Andrei Luchian            3-1 (11-4, 11-7, 8-11, 11-5)

Stoil Zhilev – George Constantinescu      3-0 (11-7, 11-7, 11-4)

Dimitr Zhilev – Cristian Stroe                    3-0 (14-12, 11-4, 11-5)

Decisivul contra Serbiei

Pentru a trece de grupe, România avea nevoie de o victorie în fața țării gazdă.

Adil Khan a debutat la echipa națională împotriva Serbiei. Originar din Pakistan, Adil a început în forță și și-a adjudecat rapid primele două seturi, la 8 și la 5.  Serbia a revenit în meci și s-a ajuns în setul al patrulea. Aici, Adil a revenit la jocul său cu lovituri puternice și imediat s-a făcut 4-0. A condus tot setul, dar la 10-9 a fost nevoit să salveze o minge de set. S-a ajuns în prelungiri, unde jucătorul nostru a avut patru mingi de meci. Adil a luptat până la epuizare, însă sârbul a reușit să scoată niște mingi incredibile și a impins meciul în decisiv. Efortul fizic și mental din setul anterior au contat decisiv, iar Serbia a câștigat cu 3-2.

La 0-1, România era obligată să câștige următoarele două partide. Andrei Luchian a avut un start perfect cu Marko Matanovic, cel mai bun jucător al sârbilor. După un prim set adjudecat categoric, Andrei a condus cu 3-1 în cel de-al doilea, dar aici Matanovic a început să devină foarte agresiv, a avut o lungime mai bună a loviturilor și a preluat controlul jocului. Setul trei a avut un moment cheie în a doua jumătate, când sârbul a jucat extrem de eficient și a preluat conducerea cu 2-1. Andrei a forțat un set decisiv, însă Matanovic a fost mai puternic fizic și mental și a calificat Serbia în semifinale.

George Constantinescu a încercat în final să aducă primul punct pentru România. A controlat primul set, iar la 10-9 a avut ocazia de a face 1-0. După o minge lungă, Dusan  Sikman a reușit să egaleze și s-a impus cu 13-11. Gelu a continuat să lupte în fața puștiului de 19 ani, care scăpase de presiunea rezultatului. În fiecare moment important însă, la scoruri de 7-7, 8-8, Sikman a găsit câte o lovitură specială și a avut avantajul care l-a ajutat să închidă partida.

Chiar dacă am pierdut cu 0-3, lucrurile au stat diferit în teren. Ne-a lipsit puțin șansa la primul meci, cred că altfel se juca de la 1-0 penru noi. Am fost impresionat de evoluția jucătorilor mei, au luptat până la final și au crezut în victorie. Trebuie să luăm partea pozitivă, creștem de la meci la meci. Avem nevoie de experiență și de meciuri tari și. Cu siguranță, în viitor vor veni și rezultatele”.

Serbia – România 3-0

Marko Matanovic – Andrei Luchian               1-3 (6-11, 11-3, 11-6, 11-6)

Dusan Sikman  – Gelu Constantinescu         3-0 (13-11, 11-8, 11-7)

Vuk Brcanski – Adil Khan                               3 -2 (8-11, 5-11, 11-5, 16-14, 11-5)

A urmat ultimul meci din grupă, cel cu Macedonia. România s-a impus categoric, fără să piardă niciun set.

România – Macedonia 3-0

Andrei Luchian – Kiril Sotirovski                   3-0 (14-12, 11-1, 11-2)

Gelu Constantinescu     – Stefan Sisovski    3-0 (11-5, 11-3, 11-5)

Adil Khan – Goran Penev                             3-0 (11-5, 11-2, 11-4)

Bătălia pentru locul 5

România a terminat astfel pe locul trei în grupă și a intrat în play-off-ul pentru pozițiile 5-8. A doua zi, ordinea jucătorilor s-a schimbat: 1-2-3.

Prima partidă a fost împotriva Turciei. Din nou, a fost o victorie fără vreun set pierdut de jucătorii români.

România – Turcia 3-0

Andrei Luchian – Atakan Yildirim                   3-0 (11-5, 11-2, 11-4)

Gelu Constantinescu  – Atilla Mustafaoglu     3-0 (11-5, 11-4, 11-5)

Cristian Stroe – Volkan Hidayetoglu               2-0 (11-5, 11-5)

Ultima întâlnire a fost cu Moldova, decisivă pentru locul 5. România a avut emoții doar în primul meci. Deși Andrei a fost condus cu 2-1 la seturi și a fost incomodat de stilul adversarului, el nu a mai repetat greșeala de la Europene din partida cu Croația. A revenit foarte hotărât pe teren și s-a impus cu 11-6 în decisiv. Gelu și Adil au câștigat categoric și naționala condusă de Ollie Olbinri a încheiat Balcaniada pe locul al 5-lea.

Sunt foarte mulțumit de joc, am văzut progresul față de Europenele din aprilie. Atunci, jucătorii credeau că nivelul este prea ridicat. Acum, se simt mult mai confortabili pe teren în fața unor adversari puternici. S-a schimbat și atitudinea, se gândesc că pot câștiga meciuri grele. Sunt mai experimentați și joacă din ce în ce mai bine. Trebuie să ținem cont că aici au fost echipe care au 10-15 ani de istorie în spate, avem nevoie de timp pentru a ajunge și noi la acest nivel. Locul 5 cred că este un rezultat realistic. Atât se poate în acest moment”.

România – Moldova 3-0

Andrei Luchian – Vsevolod Dubrovin    3-2 (11-5, 7-11, 3-11, 11-1, 11-6)

Gelu Constantinescu  – Artur Ceaus     3-0 (11-5, 11-4, 11-8)

Adil Khan – Igor Dinga                          2-0 (11-6, 11-8)

La băieți, turneul a fost câștigat de Croația, care a învins Slovenia în finală cu 2-1.  Slovenii au plecat totuși cu un titlu, fetele reușind să treacă de Grecia, scor 2-1.