ROS 2017 – prima editie PSA

23668886_1167592416677004_6577266875923867423_o

ACS Prosquash a organizat, în perioada 17-19 noiembrie 2017,  singurul concurs de squash din România desfășurat pe un teren de sticlă,  în Atriumul Central al Iulius Mall Cluj-Napoca.

Turneul internațional ROMANIAN OPEN SQUASH, aflat la cea de-a 5-a ediție, a adus în acest an la Cluj-Napoca elita squashului național și internațional, nu mai puțin de 120 de participanți prezenti pe cele trei tablouri principale de concurs, din țări precum Egipt, Pakistan, Noua Zeelandă, Brazilia, Spania, Cehia, Austria, Canada, etc iar printre ei se află nume importante ale circuitului profesionist, precum Aqeel Rehman, Lyell Fuller, Bernat Jaume.

Sebastian Baciu, Președinte ACS PRO SQUASH CLUJ NAPOCA:

“Împreună cu Primăria și Consiliul Local Cluj Napoca cât și cu aportul Consiliului Județean Cluj, de la an la an reușim să creștem calitatea turneului organizat în orașul nostru. ROMANIAN OPEN SQUASH devine cu fiecare an care trece punctul de reper pentru anul competițional de squash al României și sperăm că începând cu acest an, un turneu de squash PSA din Europa Centrală și de Est, frecventat de cei mai buni jucători de squash ai lumii. Totodată este un deziderat al comunității de squash din România ca sub egida Federației Române de Squash și împreună cu cei de la Professional Squash Association să reușim să atingem în următorii 5-10 ani performanțele unor țări cu mai mare tradiție în squash, să avem mii de jucători legitimati la cluburile de squash din România și să beneficiem de o infrastructură cât mai mare, să putem practica jocul de squash pe aproximativ 500  terenuri de squash. Le mulțumim și în acest an partenerilor dragi ai acestui eveniment și vă invităm să ne urmăriți pe https://www.youtube.com/prosquashromania

Turneul a fost pentru toate categoriile unul foarte echilibrat, având multe meciuri care au depășit termenul bugetat de 35 de minute, un semn de echilibru și progres pentru jucători.

Turneul de Senioare a avut aceeași câștigătoare, pe Jelena Dutina. Chiar dacă a câștigat din nou, observă în fiecare un progres fantastic al adversarelor. Să nu uităm că România la ultima Balcaniadă a învins pentru prima oară cu 2-1 pe selecționata Serbiei, luând locul 3 la întrecererea feminină.

Kincso arătat spirit de luptă în finală, dar nu reușit să își doboare adversara, pierzând cu același scor ca la Balcaniadă, 3-1 la seturi.

23795881_1167598496676396_6030136389576210652_n

Podiumul feminin – Locul 1 – Jelena Dutina (Serbia), Locul 2 – Kincso Szasz (TT Club Miercurea Ciuc), Locul 3 – Aida Rosenblum (ACS SquashTM)

Divizia C, chiar dacă cea inferioară, a avut jucători buni în prezență. Putem spune că pe mulți i-a adus mai degrabă ghinionul din calificări și nu nivelul.

Dumitru Goian a fost revelația acestei grupe, ajungând până în finală. Dumitru este un produs al Republicii Moldova, care în acest moment reprezintă Infinity București.

23722759_1167599190009660_8408357298044277279_n
Podiumul a fost completat de: Locul 1 – Lucian Prodan (ACS SquashTM), Locul 2 – Dumitru Goian (Republica Moldova), Locul 3 – Nichita Danilov (junior, Infinity București – premiul ridicat de Victor Păvălean).

La Divizia, lupta a fost una aprigă. Având un tablou plin de jucători străini și cam toți jucătorii români din top20, era o certitudine că vor fi din primul tur principal meciuri foarte echilibrate. În această situație s-au găsit Mircea Dragoș și Nicu Hârșan, care au avut de înfruntat adversari mai în formă. Aceștia au devenit pe tabloul secund actorii principali și s-au regăsit pe prima și a 3-a poziție pe podium.

23800214_1167597550009824_5108412364816836100_o

Așadar, podium a constat în: Locul 1 – Nicu Hârșan (ACS Squash Covasna), Locul 2 – Florin Fizeșan (ACS Helios Timisoara), Locul 3 – Mircea Dragoș (ACS Helios Timișoara).

Pentru poza de podium, Mircea Dragoș a fost reprezentat de colegul său de club, Sebastian Mogoșanu.

La Divizia A, lucrurile au fost mult mai surprinzătoare. Favoritul 1 (un jucător din Pakistan profesionist) nu a reușit să mai ajungă și a lăsat cale liberă pentru cei din jur să ajungă în fazele superioare. Valentin Butnaru a profitat din plin și a bifat o nouă clasare în top8 la un turneu important. Andrei Chindriș l-a urmat și a ajuns în top16.

Favoritul 2 (tot un jucător din Pakistan profesionist) nu a avut nivelul scontat și a fost eliminat în sferturile de finală de către Bogdan Vasile. Bogdan a ajuns în semifinale, unde a fost învins de către câștigător.

23622518_1167599046676341_5998396499187918190_n

În final, podiumul a arătat astfel: Locul 1 – Peter Hoffmann (Remat Călărași), Locul 2 – Petros Tzamaloukas (Remat Călărași), Locul 3 – Maciej Klis (Polonia).

Concursul de PSA a fost unul deosebit, dar din păcate fără reprezentare românească. Singurii jucători angrenați în tablourile de calificări au fost Bogdan Ungureanu și Bogdan Vasile, care au pierdut șansa să se califice pe tabloul principal.

Mulțumim Wilson România si felicitări ACS Prosquash și partenerilor pentru organizare!