Saptamana squash-ului romanesc

WhatsApp Image 2020-10-20 at 19.25.30

Saptamana trecuta, ne-am dat intalnire la Infinity Sport Arena pentru cele mai importante concursuri din acest final de an.

Desi contextul generat de Covid-19 nu este unul fericit, squashul a mers mai departe. Federatia Romana organizat in premiera doua turnee in acelasi timp: Campionatul National pe Echipe si Cupa Romaniei. Acest lucru a fost posibil datorita celor cinci terenuri disponibile la Infinity Sport Arena, dar si prin disponibilitatea celor 52 de jucatori din toata tara, care au venit inca de vineri in Bucuresti.

Helios Timisoara, Pro Squash, Remat Calarasi, Infinity Bucuresti, Aerosquash, SquashTM, Racketlon si Huni Squash au fost cele opt cluburi care au decis sa se lupte pentru suprematie. Respectand toate normele de siguranta impuse de Ministerul Tineretului si Sportului, concursul pe echipe a inceput vineri dupa-amiaza cu faza grupelor. Sambata s-au jucat semifinalele, iar duminica a avut loc finala.

Infinity si Remat, echipele cu cei mai multi juniori, s-au duelat cu trofeul pe masa. A fost 3-0 pentru echipa din Bucuresti, care a reusit sa obtina al 5-lea titlu din tot atatea editii disputate.

Clasament Echipe
1. Infinity Bucuresti
2. Remat Calarasi
3. Helios Timisoara

Cupa Romaniei a adus meciuri spectaculoase atat la fete, cat si la baieti. Timeea Dumitrascu a invins-o in semifinale pe Nicoleta Stefan cu 12-10 in decisiv, dupa multe rasturnari de scor. In finala, s-a intalnit cu una dintre colegele de la Remat, Andreea Ghiorghisor. Desi a reusit sa castige primul set, Timeea nu a rezistat si Andreea a intors meciul, 9-11, 11-3, 11-7, 11-5.

WhatsApp Image 2020-10-20 at 19.25.29 (1)

Divizia Pro Feminin
1. Andreea Ghiorghișor
2. Timeea Dumitrascu
3. Nicoleta Ștefan

La baieti, lucrurile au fost si mai interesante. Dumitru Goian si Cristian Dragusin au oferit o partida incredibila in sferturi. Dumitru a salvat 6 mingi de set, dar Cristi a inchis cu 14-12 primul set. In urmatoarele doua seturi, Dumitru a fost mult mai hotarat, a decis sa atace inca de la inceput si a preluat conducerea cu 2-1. Cristi a gasit resurse sa impinga meciul in setul decisiv, iar aici a fost o batalie aprinsa. Cei doi erau obositi si au aparut multe greseli de ambele parti. Dupa 70 de minute intense, Dumitru a inchis partida cu 11-9.

Radu Pena, liderul clasamentului general, parea sa aiba un meci usor in semifinale cu Andrei Luchian. Dupa ce a castigat primul set cu 11-5, Radu a condus si pana spre finalul celui de-al doilea set. Andrei a crescut nivelul jocului, a profitat si de cateva greseli facute de campionul national si s-a impus cu 11-7. Radu a facut 2-1, Andrei a revenit si a impins meciul in decisiv, unde si-a folosit experienta si a ajuns pana la scorul de 9-5. Din acest moment, Radu a recuperat niste mingi din situatii foarte dificile, a fost alergat pe tot terenul, a facut multe diagonale si s-a salvat in extremis. 11-9, iar in finala il astepta Dumitru Goian.

De aceasta data, Radu nu a mai gasit solutiile de care avea nevoie in finalul meciului, iar Dumitru s-a impus cu 9-11, 11-2, 11-4, 8-11, 11-6. Astfel, el a reusit sa castige pentru prima oara Cupa Romaniei la seniori si devine primul jucator care il invinge pe Radu Pena in 2020.

Finala pentru locul 3 a fost la fel de interesanta. Gelu Constantinescu si Andrei Luchian, doi fosti lideri in clasamentul general, au luptat pana la epuizare intr-un meci plin de suspans. Gelu a castigat primul set in prelungiri, Andrei a egalat la 1. Momentul decisiv s-a petrecut in setul trei, unde Gelu a avut 8-6 si dicta ritmul. Au urmat cateva puncte la limita, iar Andrei a reusit sa intoarca scorul in favoarea sa si s-a impus pana la urma cu 3-1 la seturi (12-14, 11-9, 11-8, 11-4) dupa aproape o ora de joc.

WhatsApp Image 2020-10-20 at 19.25.29

Divizia Pro Masculin
Locul 1 Dumitru Goian
Locul 2 Radu Pena
Locul 3 Andrei Luchian

Multumim sponsorilor si partenerilor: Ministerul Tineretului si Sportului, Tawil Group, RXP, PSG Asigurari si Solix Vitamine.

Va asteptam la urmatorul turneu, Romanian Open Squash, programat intre 13-15 noiembrie, la Cluj-Napoca.